رد پای کربن اندیشه تعدیل جمعیت و نجات اقلیمی
ردپای کربنی تعدیل جمعیت نجات اقلیمی
01 جولای 2022
مستند نانوک شمال
مستند نانوک شمال
07 جولای 2022
رد پای کربن اندیشه تعدیل جمعیت و نجات اقلیمی
ردپای کربنی تعدیل جمعیت نجات اقلیمی
01 جولای 2022
مستند نانوک شمال
مستند نانوک شمال
07 جولای 2022

روتین صبحگاهی مدرسه زندگی فارسی

مدرسه زندگی فارسی در این ویدیو یک روتین صبحگاهی ساده اما بر پایه علوم شناختی و رفتاری پیشنهاد می‌کند.


داشتن یک برنامه ثابت و ساده صبحگاهی اثر حیرت انگیزی دارد بر این که در طول روز کارها چطور پیش می‌رود. تا زمانی که چنین برنامه‌‌ای نداشته‌اید تصورش برایتان سخت است که چقدر تاثیر دارد.
مشکل اینجاست که تا اسم روتین صبحگاهی پیش می‌آید پیشنهادهای عجیب و غریب شروع می‌شود:
اسموتی بلوبری و چای سبز و عسل مورچه بخورید. به فرشته‌تان نامه بنویسید. به حالت ذوزنقه‌ای قرار بگیرید و به نافتان فکر کنید.
روتین موفق باید خیلی خیلی ساده‌تر از این حرفها باشد. چیزی که اجرایش به شما حس پیروزی در طول روز بدهد. وابسته به این نباشد که شما روزتان را چه ساعتی شروع می کنید. چون واقعیت این است که بعضی  زود شروع نمی کنند ولی بالاخره شروع می کنند. روتین نباید سلیقه‌ای باشد: مثلا تیپ خاصی از افراد اصرار دارند که شما باید تختتان را جمع کنید ولی ما نوابغی را دیدیم که یک بار هم در طول عمر اینکار را نکردند.
روتین پیشنهادی ما همزمان ساده‌ و سخت است. اولین کار که بعد از بیدار شدن حتما باید بکنید، کاری است که نباید بکنید: دستتان را‌ سمت گوشی و‌ تبلت نبرید.
اگر خواستید ببینید ساعت چند است از ساعتهای قدیمی استفاده کنید یا از بغل دستی بپرسید. حداقل تا نیم ساعت چشمتان به موبایل نیافتد. هدف این است  که همان نوتیفیکیشن صفحه اول را هم‌نبینید. نگفتیم وای فای را قطع کنید و‌ بروید دور از تمدن زندگی کنید. فقط نیم ساعت اول هر روز را با اخبار و برنامه ‌ها و افکار دیگران شروع نکنید.
در طول شب معجزه خواب بسیاری از  مشکلات را حل کرده است. گره‌های کور را باز کرده و به قول شکسپیر روح چروک شما را صاف و آراسته کرده است. اگر روزتان را با خبر یا کامنت یا نوتیفیکیشن‌های بی‌ربط شروع کنید، حالتان چندان بهتر از کسی نیست که بیدار می‌شود و ناشتا یک نخ سیگار می کشد  یا مشروب می‌خورد.
اتفاقی نمی‌افتد اگر فقط تا نیم ساعت خبرهای  خوب این دنیا را نشنوید.
قدم دوم: بسرعت از جایتان بلند شوید و مسواک بزنید. اینکار را بصورت نمادین و با آداب و رسوم انجام دهید. باکتری‌ها در طول شب برای کودتا در دهان شما برنامه‌ریزی و عضوگیری کردند. اجازه ندهید موفق بشوند. این‌کار فواید بهداشتی زیادی دارد مثلا دیگر با صبحانه این باکتری‌ها به معده منتقل نمی‌شوند و بیوفیلم تشکیل شده روی دندان در طول شب پاک می‌شود، ولی هدف اصلی این است که از خودتان خوشتان بیاید به خودتون افتخار کنید و یک پیروزی کوچک در ابتدای روز ثبت کنید. نفرت از خود و حس شکست در دنیای انسانها بیش از آنچه فکر می کنید شایع است اما برخلاف تصور آدم بزرگها هم مثل بچه ها با یک پاداش کوچک روحیه می‌گیرند و می‌افتند روی دور موفقیت.
قدم سوم: یک لیوان آب بخورید. در طول شب بدن بشدت آب از دست می‌دهد و این عامل خواب آلودگی، حواس پرتی، خستگی سردرد یا حس افسردگی قبل از ظهر می‌شود اما خیلی افراد نمی توانند بین این حالات و کم آبی بدن ارتباط برقرار کنند. بهتر است این آب یخ نباشد و جرعه جرعه خورده شود.
این روتین سه گانه ساده برای پی ریزی یک روز امیدوار کننده واقعا کار می‌کند. در ادامه شاید دلتان بخواهد ورزش کنید، موسیقی گوش کنید، مراقبه کنید یا صبحانه سالمی بخورید، همه اینها عادتهای خوبی است که آن دور موفقیت و حس خوب را ادامه می‌دهند و تقویت می‌کنند.
اما زیربنای کار را بر این سه تا قرار دهید:
تا نیم ساعت دست به گوشی نزنید، بسرعت بلند شوید و مسواک کنید، یک لیوان آب بخورید.
نویسنده: دکتر ایمان فانی

مطالب مرتبط:
روانشناسی بی‌خوابی و درمان فلسفی
اقتصاد مبتنی بر توجه

1 دیدگاه

  1. Mike گفت:

    متشکرم از شما ،
    من با شما بیدار شدم
    و با شما دارم سعی میکنم
    که تغییر کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!